Clare Soccer Results & Tables – 28 April 2014

Clare Soccer Results & Tables – 28 April 2014

SHARE

St Pats of Kilmihil last night secured a vital 5-3 away win against Corofin Harps B to retain their one point advantage at the top of Division 3 of the Clare league.

Second-placed Kilrush Rangers kept the pressure on with a 4-1 away win against Hermitage C in Ennis.

West Clare FC were the only side to win at home in the Division last night.

RESULTS

Monday 28/04/14
U17 League
Avenue United 2-1 Tulla United

Jim Casey Trophies Clare Youths/U19 League
Moher Celtic 1-1 Newmarket Celtic – Moher Celtic are League Champions
Ennis Town A P-P Bridge Utd

Suttons Lighting Third Division League
West Clare FC 3-1 Lifford B
Connolly Celtic B 2-2 Bridge Utd B
Shannon Olympic B 0-7 Rineanna Rovers
Kilmaley United 1-1 Sporting Ennistymon B
Corofin Harps B 3-5 St Pats
Hermitage C 1-4 Kilrush Rangers

FIXTURES

Wednesday 30/04/14
Husquarna Maloney Garden Machinery Premier Division League
Sixmilebridge: Bridge Utd A V Newmarket Celtic A
M.O`Brien 7.00

Fairgreen: Hermitage A V Connolly Celtic A
R.Hennessey 7.00

Scariff: Mountshannon Celtic V Tulla United A
T.Kennedy 7.00

Corofin: Corofin Harps A V Avenue United A
P.Gleeson 7.00

Lees Road: Ennis Town A V Lifford A
D.McCarthy 7.00

Lets Bet Sports Bookmakers First Division League
Lahinch: Sporting Ennistymon A V Turnpike Rovers
F.Coote 7.00

McDonagh Pk: Newmarket Celtic B V Bridge Celtic
J.Grier 7.00

Cahercon: Kildysart Celtic V Kilkishen Celtic
T.White 7.00

Shannon: Shannon Olympic A V Moher Celtic
J.Ferns 7.00

Lisdoonvarna: Burren Utd V Rhine Rovers
M.Talty 7.00

Sel Print Second Division League
Lees Road: Ennis Town B V Inch Crusaders
P.Hickey 7.00

Thursday 01/05/14
Sel Print Second Division League
Fairgreen: Hermitage B V Coole FC
T.White 7.00

Suttons Lighting Third Division League
Shannon: Shannon Olympic B V Connolly Celtic B
P.Gleeson 7.00

U17 League
Lees Road: Avenue United V Bridge United
S.Hayes 7.00

Lisdoonvarna: Burren United P-P Newmarket Celtic
J.Ferns

Friday 02/05/14
Sel Print Second Division League
Bunratty: Bunratty Cratloe V Avenue Utd B
F.Sheedy 7.00

Fairgreen: Ruan Utd V Tulla Utd B
M.Rock 7.00

Suttons Lighting Third Division League
Kilmihil: St Pats V Bridge Utd B
S.Hayes 7.00

Cassidy Park: Lifford B V Corofin Harps B
P.Hickey 7.00

Kilrush: Kilrush Rangers V Kilmaley United
N.Quinn 7.00

Fairgreen: Hermitage C V Rineanna Rovers
T.White 7.00

Saturday 03/05/2014
U17 League
Lees Road: Ennis Town V Bridge United
P.Hickey 11.00

U17 Cup Semi-Final
Cragg Tulla: Tulla United V Newmarket Celtic
M.O`Brien 11.00

Note: In event of a draw 10 mins e/w extra time and penalties if necessary

Sunday 04/05/2014
Prego Menswear Clare Cup ¼ Finals
Roslevan: Avenue United A V Bridge United A
M.Rock 2.30

Lees Road: Ennis Town A V Moher Celtic
M.O`Brien 11.00

Kilrush: West Clare FC V Tulla United A
T.Kennedy 2.30

Note: In event of a draw 10 mins e/w extra time and penalties if necessary

Husquarna Maloney Garden Machinery Premier Division League
Cassidy Pk: Lifford A V Mountshannon Celtic
P.Gleeson 11.00

McDonagh Pk: Newmarket Celtic A V Corofin Harps A
R.Hennessey 11.00

Lets Bet Sports Bookmakers First Division League
Cahercon: Kildysart Celtic V Newmarket Celtic B
T.Kennedy 11.00

Lahinch: Sporting Ennistymon A V Bridge Celtic
D.McCarthy 11.00

Shannon: Shannon Olympic A V Kilkishen Celtic
P.Walsh 11.00

Sel Print Second Division League
Lees Road: Inch Crusaders V Avenue United B
F.Sheedy 2.30

Gort: Coole F.C. V Ruan United
F.Sheedy 11.00

Lees Road: Ennis Town B V Bunratty/Cratloe
M.Talty 2.30

Suttons Lighting Third Division League
Corofin: Corofin Harps B V Rineanna Rovers
P.Gleeson 2.30

Fairgreen: Hermitage C V St.Pats
T.Corry 11.00

Kilrush: Kilrush Rangers V Bridge United B
P.Hickey 11.00

Cassidy Pk: Lifford B V Kilmaley United
J.Grier 2.30

Monday 05/05/14
Suttons Lighting Third Division League
Kilmaley School: Connolly Celtic B V Sporting Ennistymon B
S.Hayes 11.00

Michael O`Gorman Youths Cup Semi-Finals
Lahinch: Moher Celtic V Bridge United
M.Rock 2.30

Lees Road: Ennis Town V Newmarket Celtic
T.Kennedy 11.00

Note: In event of a draw 10 mins e/w extra time and penalties if necessary

U17 Cup Semi-Final
Roslevan: Avenue United V Burren United
P.Gleeson 2.30

Note: In event of a draw 10 mins e/w extra time and penalties if necessary

Wednesday 07/04/14
Husquarna Maloney Garden Machinery Premier Division League
Kilmaley School: Connolly Celtic A V Ennis Town A
P.Gleeson 7.00

Fairgreen: Hermitage A V Lifford A
J.Ferns 7.00

Corofin: Corofin Harps A V Bridge United A
T.Kennedy 7.00

Roslevan: Avenue United A V Newmarket Celtic A
R.Hennessey 7.00

Lets Bet Sports Bookmakers First Division League
Bridgetown: Bridge Celtic V Rhine Rovers
M.O`Brien 7.00

McDonagh Pk: Newmarket Celtic B V Sporting Ennistymon A
T.White 7.00

Kildysart: Kildysart Celtic V Shannon Olympic A
F.Sheedy 7.00

Lahinch: Moher Celtic V Burren United
F.Coote 7.00

Sel Print Second Division League
Lees Road: Inch Crusaders V Ruan United
J.Grier 7.00

Thursday 08/05/14
Suttons Lighting Third Division League
Tiermaclane: Kilmaley United V Connolly Celtic B
P.Gleeson 7.00

U17 League
Lisdoonvarna: Burren United V Newmarket Celtic
J.Ferns 7.00

Lees Road: Ennis Town V Avenue United
T.White 7.00

Friday 09/05/14
Sel Print Second Division League
Bunratty: Bunratty/Cratloe V Coole F.C.
F.Sheedy 7.00

Lees Road: Ennis Town B V Treaty Celtic
M.Rock 7.00

Suttons Lighting Third Division League
Lisdoonvarna: Sporting Ennistymon B V Hermitage C
M.O`Brien 7.00

Kilrush: Kilrush Rangers V Lifford B
P.Hickey 7.00

The Honk Rineanna: Rineanna Rovers V West Clare FC
S.Hayes 7.00

Kilmhill: St.Pats V Shannon Olympic B
M.Talty 7.00

SHARE

NO COMMENTS

LEAVE A REPLY